ATATÜRK’ÜN MAL VARLIĞI !…

Çarşamba, Temmuz, 2012
732
Ana Sayfa ·Köşe Yazılarından Alıntılar ·ATATÜRK’ÜN MAL VARLIĞI !…

ATATÜRK’ÜN MAL VARLIĞI !…

İster inan, ister inanma, Mustafa Kemal’in mal varlığına ilişkin belgeler yeni çıkıyor ortaya.

Ömrü boyunca askerlik yapan biri bu serveti nasıl elde etti derseniz, o başka bir şey..

Mustafa Kemal hakkında kim ne biliyor ki! Anne babasından tutun da oğlu, kardeşi var mı? Doğum tarihinden ölümüne kadar her şey bir sır perdesi arkasında gizli..

Mustafa Kemal’in maaşının 2006’daki karşılığının 620.000 lira olduğunu biliyor musunuz? Bugün herhalde 750.000 liraya ulaşmıştır..

Bu görünen maaşı, ayrıca “tahsisatı mahsusa” da var. Onun dışında özel yasaya çıkartılarak verilen paralar da. Onun dışında mesela İş Bankası’nın kuruluşunda kullanılan Hindistan Müslümanlarının Hilafet Fonu’ndan gönderilen paralar da var..

Mustafa Kemal’in mal varlığına gelince binlerce dönüm arazi, fabrikalar, çiftlikler, vesaire vesaire.. Gazinin tavuk çiftliği de var, şarap fabrikası da. Bira fabrikası da var, gazoz fabrikası da, deri fabrikası da..

Kadir Mısıroğlu’nun belirttiğine gore İş Bankası’nda da 20 milyon lira parası vardır.. Hani malumat olsun diye söyleyeyim, 1923 bütçe geliri 111 milyon lira seviyesindedir.. 1938’de bu rakam 323 milyon olarak kesinleşir. Yine de oransal olarak Mustafa Kemal’in banka hesabı bütçenin 15’te biri gibi bir değer ifade eder.

Mustafa Kemal’in arazilerini devlete bağışladığı söyleniyor da, mesela başkalarına bahşettiklerinden hiç söz edilmiyor.. O da ayrı bir hesap. Bu mal varlığının vergisinin ödenip ödenmediği de.. Birileri “Gazi vatanı kurtarmış, bunun hesabı mı olur” diye düşünebilir, peki öyle olsun! “Müthiş Türkler”le bu konuda tartışmaya girecek değilim ama, onlar da bir gün derin gerçeği öğreneceklerdir.. Kurtuluş Savaşı da yeniden yazılacak o zaman belki..

Ömrü boyunca cephelerde savaşan biri için ilginç değil mi?

1920’de Ankara’ya geleceksin, savaş devam ederken 19 yılda bu kadar servet.

Şam dönüşünde yanında bir şeyler var mı idi aceba? Ya da Osmanlı’dan kalan bir şeyler?..

Arşivlerde bu bilgiler de var.. Mustafa Kemal’in küçüklüğünde karga kovaladığını biliyoruz da, bu zenginliğini yeni yeni öğreniyoruz. Bayar’ın, İnönü’nün mal varlıkları da açıklanır belki bir gün.. Önce şu arşivlerin bir açıklanması gerek.. “İrtica ile mücadele, istila ile mücadeleden daha zor ve elzem bir hadisedir” diyorlardı.. İrtica diye İstiklal Mahkemeleri kararı ile, idari kararlarla kaç kelle kopartıldı ve Kurtuluş Savaşı’nda kaç kişi hayatını kaybetti, belki bu vesile ile bu gerçeği de öğreniriz. O zaman darbelerin, kayıt dışı siyaset ve kayıt dışı ekonominin gerçeğini de öğreniriz belki de.

 

Alıntı : Abdurrahman Dilipak..

———————

Çeşitli Makale ve Yazılarım için: http://www.turklider.org/TR/DesktopDefault.aspx?tabid=1583 da ” Haluk Cangökçe Gözüyle”

 

Araç çubuğuna atla