ANAYASALAR, ANCAK DARBELERİN GETİRDİĞİ MECLİSLERDE Mİ YAPILIR?…

Pazartesi, Ekim, 2011
450
Ana Sayfa ·Güncel Forum ·ANAYASALAR, ANCAK DARBELERİN GETİRDİĞİ MECLİSLERDE Mİ YAPILIR?…

İLLE DE “KURUCU MECLİS”!…
Milletçe ilk kez yeni bir anayasa yapmaya niyetlendik ya, ille burnumuzdan getirecekler.
Bir sürü çatlak sesin bir ekibini de, “Kurucu Meclis olmadan, anayasanın yapılamayacağını” seslendirenler oluşturuyor, dikkat ederseniz.
Siz dilediğiniz kadar “egemenliğin kayıtsız şartsız millette olduğunu”, parlamentonun alnına kazıya durun; 27 Mayıs komitacılarının, 12 Mart faşist generallerinin, 12 Eylül cuntacılarının ve daha düne kadar her daim hacir altında olmaya layık gördükleri bir Halk’a kendilerini vasi tayin edenlerin hükümran oldukları bu ülkede, o hukuk profesörleri –ki, sadakatle hizmet ederek–, bu rezilliğin mimarisini oluşturmuşlardır.

Ve o tutucularca ikide bir dillendirilip durulan, Cumhuriyet’in kazanımları dedikleri şeyler nelerdir, dersiniz? O kazanımlar gibi, kazanılamayanları da saysak, nasıl olurdu acaba?
Örneğin, 1921 Anayasası’nın dibi mi çıktı da, üç sene sonra 1924’te alelacele değiştiriliverdi? Bu denli kısa bir sürede, ondan çarçabuk kurtulmaya yol açan faktörlerin neler olabileceği merak edilmeden, kavranabilir mi bu işler?
O kafaların bu günler için yetiştirmiş olduğu kimi ortodoks profesörler, itiraz ediyorlar, gördüğünüz gibi şimdi. İlle de “Kurucu Meclis”, diyorlar.
Çok bunalırsak, derim ki ben, gidelim yeni Genelkurmay Başkanı’na; “böle böle” diyelim: “Siz öncekilere benzemiyorsunuz.
Bize güven veriyorsunuz. O nedenle –gene de risktir tabii, neme lâzım– fakat göze alıp, sizden küçük bir ricada bulunmak istiyoruz.
Bizim bir“Kurucu Meclis”e ihtiyacımız var. Zira, halkın seçtiği meclislerle olmuyormuş.
Anayasalar, ancak darbelerin getirdiği meclislerle yapılabiliyormuş.
Hiç başımıza gelmediği için, elimizin altında içtihat da yok.
O yüzden tıkandık kaldık.
Bir el atsanız da, kurucu meclis oluşturacak kadarlık, şöyle göstermelik bir darbe yapsanız….
Hem fena mı, bir de iyi huylu darbemiz olur koleksiyonumuzda.

 

Çeşitli Makale ve Yazılarım için:
http://www.turklider.org/TR/DesktopDefault.aspx?tabid=1583 da ” Haluk Cangökçe Gözüyle”

Araç çubuğuna atla